Muzeum Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego

W przeszłości nad rzeką Czarną i jej dopływami znajdowały się zakłady przemysłowe, w których wykorzystywano wodę do napędzania urządzeń.

W Sielpi Wielkiej znajduje się dawna walcownia i pudlingarnia (zakład, w którym wykonywane jest pudlingowanie, czyli proces oczyszczania surówki z domieszek węgla, krzemu i manganu przez ogrzewanie jej w piecu pudlarskim), w której obecnie mieści się muzeum. Chlubą obiektu jest turbina wodna, którą projektował Philippe Girard.

W zabytkowych halach fabrycznych zgromadzono wiele cennych eksponatów pochodzących z innych fabryk Zagłębia. Urządzenia te są znakomicie zakonserwowane i utrzymane i mogą zostać uruchomione dla demonstracji działania.

 

W roku 2007 zakończono trwające cztery lata prace nad rekonstrukcją pieca pudlingowego. Prace wykonali studenci i ich opiekunowie z Politechniki Częstochowskiej. Dzięki ich wysiłkom możemy podziwiać jedyny tego rodzaju czynny obiekt, nawet w Wielkiej Brytanii gdzie został stworzony nie zachował się żaden tego rodzaju piec.

http://swietokrzyskie.org.pl/warto-zobaczyc/muzea/880-muzeum-staropolskiego-zaglebia-przemyslowego-w-sielpi

 
  Końskie

Końskie istniały już w XI wieku. Od XII do XVII należały do Odrowążów - Koneckich, a następnie były siedzibą Małachowskich.

W 1748 roku otrzymały prawa miejskie.

W parku położonym w centrum miasta blisko dworców PKP i PKS znajduje się zespół pałacowy z XVIII i początków XIX wieku, wzniesiony przez Małachowskich. W skład zespołu wchodzą dwa półkoliste pawilony i glorietta ogrodowa. W pobliżu znajduje się także "świątynia egipska", "domek wnuczętów" i oranżeria.

W rynku usytuowany jest kościół parafialny, którego część nawy pochodzi z przełomu XV i XVI wieku. Wewnątrz znajduje się, między innymi, nagrobek kanclerza Jana Małachowskiego z 1762 roku.

https://www.tripadvisor.co.uk/Tourism-g1827333-Konskie_Swietokrzyskie_Province_Central_Poland-Vacations.html

 
  Stara Kuźnica

Położona kilka kilometrów od Końskich nad rzeką Młynkowską. Znajduje się tam jedyna w Polsce zachowana w pierwotnej postaci kuźnica z miechami i młotem, które są napędzane przez koło wodne.

Młot naciskowy z początku XIX wieku należy do typu, jaki został sprowadzony do Polski na przełomie XVII i XVIII wieku. Urządzenie jest sprawne, a jego działanie można oglądać podczas "Kuźnic Koneckich" imprezy tematycznej tradycyjnie odbywającej się w sierpniu.

 

 
  Maleniec

Miejscowość położona nieco na uboczu w dolinie rzeki Czarnej. W roku 1784 powstała tam kuźnica, w której wytwarzano stalowe odkuwki na lufy do słynnych sztucerów produkowanych w królewskich manufakturach w Kozienicach.

Zakład funkcjonował do 1967 roku, mimo iż obecnie jest nieczynny, wciąż sprawia wrażenie jakby robotnicy tylko na chwilę oddalili się od stanowisk pracy. Podczas zwiedzania można zobaczyć pracujące maszyny i napędzające je koło wodne.

 

 
  Rezerwat przyrody "Piekło nad Niekłaniem"

Do rezerwatu można dojść niebieskim szlakiem turystycznym.

Na powierzchni 6ha znajduje się kilkadziesiąt zwietrzałych skałek piaskowcowych o osobliwych kształtach. Są tam więc ambony, grzyby, wieże i tarasy, wysokość niektórych skał dochodzi do ośmiu metrów. Wszystko to znajduje się w starym sosnowym lesie.

 

 
  Gaty Sołtykowskie

Rezerwat o powierzchni 13,33 ha utworzono w 1997 roku. Znajduje się on w pobliżu miejscowości Wólka Plebańska. Rezerwat obejmuje tereny byłej kopalni odkrywkowej glin ceramicznych wykorzystywanych w przeszłości do wyrobu cegły.

Na terenie obecnego rezerwatu odkryto tropy dinozaurów, utrwalone na powierzchni piaskowca. Są one zabezpieczone ksylanowym impregnatem do skał, a nad śladami postawiono drewnianą wiatę.

 

 
     

Opracowano na podstawie "Gościńca Świętokrzyskiego" i "Gazety Wyborczej"